Či už sú to laici kuchári alebo profesionáli, ťažko nájsť medzi nimi zhodu, čo i len v tom, pri akej teplote treba kura piecť. Jeden vraví, že ideálne je najprv predhriať rúru na 230°C, a potom znížiť na 180°C, ďalší odporúča začať pri nižšej teplote a v poslednej fáze pridať grády atď. Často si tieto odporúčania odporujú, a pritom výsledný efekt býva totožný. Bez ohľadu na to, ktorý spôsob uprednostníme, podstatné je, aby sme kura nevytiahli z rúry skôr ako bude naozaj upečené. A to nielen na povrchu. Na to, ako zistiť, že je kura už hotové existuje jeden jednoduchý trik. Ak usúdime, že by už mohlo byť hotové, pokúsime sa krúživým pohybom oddeliť stehennú kosť od zvyšku kuraťa. Ak to pôjde ľahko, kura je upečené.
Samotná chuť upečeného kuraťa závisí najmä od toho, čím sme ho pred vložením do rúry poobkladali, ponatierali, vyplnili, posypali, prípadne do čoho sme ho ponorili. Cesnak, korenie, pivo, hríby, bylinky, ovocie, smotana, víno, slanina, najrozličnejšie marinády – to všetko môže dať kuraťu jedinečnú chuť a arómu, ktorá vykrúti nosy aj susedom, pokiaľ sme nechali otvorené okná.
V krátkom videu si pozrieme, ako jednoducho a rýchlo upiecť celé kura, vhodné nielen na nedeľný obed, ale i na každú príležitosť, kedy si chceme jednoducho kráľovsky pochutiť – či už sami alebo s pozvanými hosťami.
KuRadič (užitočné rady na záver)
- kura môžeme upiecť s rôznymi marinádami alebo len tak na soli
- pri pečení sa vyhýbame mletej červenej paprike, ktorá môže zhorknúť a pokaziť chuť kuraťa
- jediný ideálny spôsob pečenia kuraťa neexistuje – experimentujte a nájdite si vlastný podľa svojej rúry a hlavne – chuti