Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Indická kuchyňa je neopakovateľným dielom prírody tejto obrovskej krajiny spätej so starovekou kultúrou, s filozofiou a náboženstvom. Nijaká iná kuchyňa na svete sa jej nevyrovná pôvabom, tajomstvami a rafinovanosťou. Nijaká iná kuchyňa nespája tak harmonicky starostlivosť o chuť jedla a jeho vplyv na zdravie. Príprava jedál je umením i modlitbou, jedenie previerkou osobnej kultúry a spôsobom spolunažívania s prostredím. Indická kuchyňa je zdravá, ľahká a obľúbená po celom svete.

India a kuracina

Kuracie mäso patrí v Indii k tým najčastejším druhom. Vo väčšine miestnych jedál sa používa kura nakrájané na malé kúsky, aby mohli byť dobre obalené v cestíčku s korením a aby dôkladne nasali jeho chuť. Pri príprave kuraciny sa hojne využívajú rôzne marinády, napríklad z citrónovej šťavy, indickej smotany – malai, pistáciových a kokosových orechov, kokosového mlieka, indického syra – paneer, bieleho jogurtu či mäsovej šťavy – jakhni. Pri indických úpravách je hydina bez výnimky vopred zbavená kože. Ak budete chcieť ochutnať niektorú z indických špecialít, odporúčame napríklad kura tandoori, kurací dhansak, kurací birjáni, kokosové kuracie karí, kurací madrás, tikka masala, dopiazah, kura v jogurte, kura po kašmírsky, kuracie korai alebo klasické karí.

Vedeli ste, že…?
Zvláštnosťou indickej kuchyne je, že Indovia pri jedle nepoužívajú príbory. Zriedka sa používa lyžica, príbor majú len v mestách. Sústo naberajú pomocou troch prstov pravej ruky a často si pomáhajú kúskom placky a ryže. Práve z toho dôvodu, že ľavá ruka sa používa k tzv. nečistým úkonom. Riad sa väčšinou nepoužíva, ako tanier slúžia banánové listy.

Mysteriózne varenie

Pre nás je príprava a konzumácia jedla záležitosťou pomerne obyčajnou a rutinnou. V Indii je to úplne inak. Tam sa jedlo považuje za boží dar. Jeho príprava musí prebiehať s vážnosťou a patričnou úctou. Varenie predstavuje pre Inda niečo ako mysteriózny obrad – je to umenie. Zásadným rysom indickej kuchyne, ktorým sa odlišuje od našej, je pomalé varenie alebo dusenie. Obľúbené je aj smaženie na panvici, grilovanie alebo pečenie v typickej hlinenej peci tandoor. Mäsové pokrmy sa často dusia na miernom a stálom ohni celú noc. Jedlo sa pripravuje s čo najmenším množstvom vody. Korenie sa zvyčajne najprv chvíľu praží nasucho alebo na troške oleja a až potom sa pridá podstatná súčasť pokrmu. Indické jedlá sú väčšinou dosť náročné a zdĺhavé na prípravu.

skorica-korenie-misky-aniz

Rafinovanosť chutí

Čo teda rozhoduje o tom, že indická kuchyňa sa pokladá za najrafinovanejšiu kuchyňu sveta, kuchyňu tisícich vôní, neopakovateľnej arómy a znamenitej chuti? Spôsobujú to ,,perly indickej kuchyne“ – byliny a koreniny, ktoré sa pridávajú do každého jedla nezávisle od toho, či je vegetariánske, alebo či obsahuje mäso. Najpopulárnejším indickým korením je zázvor, škorica, kardamóm, koriander, šafran, fenikel, muškátový kvet, čili a zmes korenia s názvom garam masala.

Variácie prípravy a postupov

Indická kuchyňa používa niekoľko štýlov úpravy pokrmov. Najznámejším je štýl karí – ide o dusené pokrmy s korením a veľkým množstvom delikátnej šťavy. Štýl korma – mladé mäso dusené samostatne alebo so zeleninou, s jogurtom, korením; na rozdiel od karí sa nepoužíva skoro žiadna tekutina. Štýl dam je varenie v pare, štýl bhúna pozostáva z prudkého opečenia malých kúskov mäsa či zeleniny na malom množstve tuku. Ďalším štýlom je talava – opekanie v tuku (mäso, ryby, zelenina). Štýl tandúri je spôsob úpravy na rošte a štýl kabáb predstavuje grilovanie. Pri príprave smaženého jedla sa v Indii nepoužíva obyčajný tuk, ale tzv. ghee (ghí) – prepustené maslo.

KuRadič na záver:

  • Ak si chcete vôňu a chuť Orientu preniesť domov, vyberte si kuracie prsia od HSH a skúste si sami namiešať zmes garam masala, v ktorej mäso namarinujte.
  • Tvorí ju aromatický mix korenín – koriander, rímska rasca, čierne korenie, škorica, muškátový oriešok, kardamóm, klinčeky, feniklový a bobkový list.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.