V tomto období viac ako čokoľvek iné potrebujeme prijímať veľa vitamínov, ktorými posilňujeme svoju imunitu. Konzumácia sezónnych potravín je pre naše zdravie naozaj prospešná. Spestrite si jedálniček a pripravte si vaše obľúbené Kura Kráľovské s netradičnou prílohou v podobe zdravých sezónnych darov prírody. Poradíme vám, ktoré to sú.
Dôvody, prečo konzumovať sezónne potraviny:
- Je to šetrnejšie k planéte. Sezónne jedlo sa často pestuje oveľa bližšie k nám, potraviny sa neprevážajú na veľké vzdialenosti, vyžadujú si menej hnojív a pesticídov, znižuje sa znečistenie vody, ovzdušia a pôdy.
- Podpora lokálnych predajcov a farmárov. Nákup priamo od farmára alebo výrobcu znamená, že už nemusíte premýšľať, odkiaľ vaše jedlo pochádza, vďaka čomu bude aj váš gastronomický zážitok uspokojivejší.
- Cenová dostupnosť. Sezónne produkty pochádzajúce z miestnych zdrojov sú často lacnejšie ako tie, ktoré k nám boli dovezené.
- Chutia lepšie. Zberajú sa v pravý čas, ich chuť je vyzretejšia, sladšia a lahodnejšia.
- Zdravotné benefity. Pri stravovaní sa sezónnymi potravinami je výhodou jednoznačne to, že naše telo prijíma širokú škálu živín, minerálov a vitamínov.
Vitamínová bomba červená repa
Červená repa, u nás známa skôr ako cvikla, je vitamínmi nabitá koreňová zelenina, ktorá je v našom podnebí veľmi rozšírená. Má niekoľko benefitov, napríklad pomáha regulovať krvný tlak, zvyšuje fyzickú aktivitu a výdrž, dodáva energiu, odvodňuje, odkysľuje, detoxikuje, napomáha pri tráviacich problémoch, má blahodarné účinky na našu pleť.
Náš tip: Upečte si k nedeľnému obedu vaše obľúbené Kura Kráľovské a ako prílohu zvoľte pečenú červenú repu, ktorú po vytiahnutí z rúry posypte kozím syrom alebo syrom feta. Zaručujeme vám, že tento pokrm bude chutiť naozaj luxusne.
Poklad v oriešku
Často ich chrúmeme samotné ako pochúťku k filmu, no sú aj dôležitou surovinou pri príprave sladkých dobrôt alebo si nimi posypeme šúľance. Orechy sa však v súčasnej modernej gastronómii využívajú aj pri príprave masla, mlieka či dokonca polievok. Ich účinky sú úžasné a je ich skutočne neúrekom. Spomenieme aspoň niektoré – sú prevenciou rakoviny, cievy udržujú zdravé a pevné, normalizujú krvný tlak, zlepšujú pamäť a navyše znižujú nervozitu a stres.
Náš tip: Pripravte si kuracie prsia na prírodno, ako prílohu použite jazmínovú ryžu a dusenú brokolicu. Omáčku si pripravíte z: 2 PL masla z vlašských orechov (alebo iných orechov), 2 PL vody, 1 PL sójovej omáčky, 1 PL javorového sirupu, 1 PL šťavy z citróna, ½ PL kôry z citróna.
Nezabudnite na šťavnaté hrušky
Hrušky by v našom jedálničku nemali chýbať nielen preto, že sú sladučké a chutia naozaj výborne, ale aj preto, že obsahujú značné množstvo vitamínu C a vitamíny skupiny B, ktoré podporujú našu imunitu. Ich súčasťou je i meď, draslík či železo. Prospievajú tráveniu, pôsobia ako prevencia bolestí hrdla, zabraňujú poškodeniu plodu v tehotenstve a redukujú vrásky.
Náš tip: Ak chcete pečené kuriatko ozvláštniť a vytvoriť originálny, netradičný obed, upečte ho na hruškách, sušených brusniciach a cibuľke.
Tekvicobranie alebo zdravý životný štýl s tekvicou hokkaido
Tekvicu hokkaido pozná dnes už takmer každý. Stala sa typickým symbolom jesene a zimy, jej pestovanie je jednoduché a účinky na zdravie sú viac než priaznivé. Významne posilňuje imunitný systém, je plná antioxidantov, obsahuje vitamíny A, B, C, E, vápnik, horčík, fosfor, draslík, karotenoidy, železo. Okrem toho chráni náš zrak, pôsobí ako prevencia vzniku rakoviny a podporuje zdravie srdca.
Náš tip: Pripravte si na panvici opečenú kuracinu a posypte ju rascou. Ako prílohu zvoľte na kocky pokrájanú tekvicu hokkaido, ktorú upečte v rúre spolu s cícerom, pokvapkajte ich olivovým olejom, osoľte a nebojte sa pridať aj čili. Tanier si dozdobte petržlenovou vňaťou a mrkvovými hoblinkami.
Aj vám sa už zbiehajú slinky? Nám jednoznačne. Posilnite si v týchto chladných dňoch imunitu týmito vynikajúcimi darmi prírody. Môžete vyskúšať aj kyslú kapustu, jablká, huby či hrozno. Máte obľúbený recept, s ktorým si spestrujete chladné dni? Dajte nám vedieť. Inšpirujme sa navzájom.